Όταν ο Αϊνστάιν έκανε λάθος - What The Fact?! #10
1,272,652
Published 2018-01-25
All Comments (21)
-
Εξαιρετικός! Το καλύτερό σου μέχρι τώρα, αν και δεν είμαι ο πιο αντικειμενικός κριτής :)
-
Επρεπε να φτασουμε 2017-18 για να εχουμε εκπομπες σαν την Καθημερινη Φυσικη και το What the fact στο ελληνικο youtube.Μπραβο ρε Μαικ
-
Και κάπου μέσα σε αυτό το σύμπαν ακούγεται η φωνή του Μπάμπη του ταξιτζή "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ.."
-
Το συμπέρασμα στο τέλος όλα τα λεφτά... ''Το πιο σημαντικό μέρος της πνευματικής καλλιέργειας του ανθρώπου είναι να συναντιέσαι με άλλους ανθρώπους, οι οποίοι να σου λένε πόσο άδικο έχεις. Γιαυτό πας πανεπιστήμιο, γιαυτό οι επιστημονικές εργασίες δημοσιεύονται σε περιοδικά, γιαυτό γίνονται επιστημονικά συνέδρια και σε τελική ανάλυση γιαυτό τα αεροπλάνα πετάνε και τα σκουπόξυλα δεν πετάνε !!! '' Αφιερωμένο σε πολλά ''σκουπόξυλα'' που έχω συναντήσει στη ζωή μου!
-
Η επιστήμη προχωρά και μας έχει φέρει τόσο μπροστά λόγο της αυτοδιορθωτικής της φύσης. Μια θεωρία (ακόμα και αυτές που θεωρούνται ως τώρα σωστές) δοκιμάζεται διαρκώς μέχρι να αποδειχθεί λάθος.
-
Και έρχεται και σου λέει ο άλλος : "ΞΕΡΕΙΣΠΟΙΟΣΕΙΜΑΙΓΩ;!;!;!"
-
Μιχάλη είσαι αστέρι σ ευχαριστούμε για όσα έχουμε μάθει από εσένα!!!!!!!!!
-
Καταπληκτικη δουλεια φιλος. ευχαριστουμε
-
Μιχάλη θέλω να παντρευτούμε και κάθε βράδυ πριν κοιμηθούμε να μου διαβάζεις ιστορίες για επιστήμονες, σ'αγαπάω.
-
Mike......ειλικρινά....κάθε φορά ξεπερνάς τον εαυτό σου ρε❤❤❤❤❤❤
-
Ίσως από τα καλύτερα What The Fact που έχεις κάνει ως τώρα. Εκπληκτικό να βλέπω πως δεν είμαι το μόνο άτομο που ψάχνεται με αυτά τα πράγματα. Εύγε!
-
Σε λίγο καιρό θα λέμε : Όταν ο Mikeius έκανε λάθος 😂😂😂😂
-
Μιχαλη ως λατρης της αστρονομίας οφειλω να ομολογισω οτι δεν γνωριζα οτι υπηρχε γυναίκα αστρονομος με τετοια συνησφορα στην επιστήμη. Χωρίς το βιντεο σου μπορεί να το αγνοουσα και για παντα. Ευχαριστώ πολυ
-
Φίλε mikeuis τι να πω για αυτήν την εκπομπή ότι και να πω είναι λίγο. Επος Επος.#sciencebitch
-
Hey Vsauce, mikeus here.
-
Καταρχήν μπράβο που το κάνεις αυτό. Εξαιρετική ιδέα και ωραιότατη εκτέλεση. Αναδεικνύεις το κουλ της γνώσης και αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει σημαντική προσφορά. Αν είχαμε αρκετούς εκπαιδευτικους με τέτοια προσέγγιση, πραγματικα θα έβγαινε ουσιαστική βελτίωση στην παιδεία συνολικά. Εξτρα σχολιακι δυνητικα πικαντικο: το οτι η διαστολή του σύμπαντος μας λέει οτι αυτό κάποτε ξεκίνησε (big bang) το βρίσκω αρκετά επισφαλες συμπέρασμα. Λιγο πρόχειρο και ισως υπεραπλουστευμενο το μοντελο της κουκιδας που διαστελεται εσαει. Τι μας λεει πχ οτι δεν πρόκειται για ενα διαρκες κι ενδεχομένως περιοδικό φούσκωμα - ξεφουσκωμα? Μπορεί δηλαδη απλως να απλώνεται και να ξαναμαζευεται και μετά να ξαναπλωνεται και πάει λέγοντας σαν ενας ζωντανός οργανισμός που "αναπνέει" κι εμείς απλα να τον έχουμε πετύχει στη φάση του απλωματος. Ηδη εχουμε παρατηρισει οτι το συμπαν εχει το χουι να επαναλαμβάνει τον εαυτό του. Να διεπεται δηλαδη απο συγκεκριμένα δομικά και λειτουργικά μοντέλα που απλως εμφανίζονται σε διάφορες παραλλαγές χωρικων και χρονικων μεγεθών. Κατ αυτή τη λογική θα ηταν πολυ πιο αναμενόμενο και φυσικο κατι που το εχουμε παρατηρησει να συμβαινει κατ αντιστοιχια σε αλλης κλιμακας εκδοχή του. Τον κυκλο, την περιοδικοτητα, τη συνέχεια τα παρατηρούμε παντου γύρω μας. Ενω η έννοια της αρχής ειναι εντελως αφυσικη. Τιποτα δεν γεννιεται ξαφνου απ το πουθενα και τοσο επιμονα τοσα χρονια ο ανθρωπος προσπαθει να αποδειξει οτι το συμπαν γεννήθηκε απ το πουθενα. Πραγμα που θα ηταν εντελώς ασυμφωνο με ολες τις δομές που εχουμε παρατηρήσει. Ξεκαθαρο λογικό ατοπημα δηλαδή. Το οποίο οπως τα περισσότερα τέτοια οφείλεται σε συναισθηματικη αδυναμια. Τοσοι ανθρωποι προσπαθουν να στηρίξουν την ιδέα της δημιουργίας μόνο και μονο γιατι χρειάζονται συναισθηματικα την ύπαρξη του δημιουργού. Ενω ολα τα σημαδια επι της δομης και της λειτουργίας του σύμπαντος μας λενε το αντιθετο. Δεν υπάρχει δημιουργός γιατί δεν υπήρξε ποτέ δημιουργία. Το συμπαν δεν δημιουργήθηκε. Υπήρχε απο πάντα και κάνει "κυκλους" όπως όλα μέσα του. Και ο χρονος ειναι μια πλανη, μια συμβαση ανθρώπινης κατασκευής που απλα μας εξυπηρετεί στην παρατήρηση της υπαρξης. Ειμαστε μέρος του σύμπαντος αρα μικρότεροι του. Το οτι χρειαζόμαστε τον χρόνο για να παρατηρήσουμε το σύμπαν δεν σημαίνει οτι και το συμπαν χρειάζεται τον χρόνο για να υπάρξει. Μια χαρα υπαρχει και εξω /πάνω απ αυτον κι απ την δική μας κατανόηση.
-
Μιχάλη είσαι ότι καλύτερο στο ελληνικό YouTube. Και για να κάνω και την διαφορά, καλό ήταν το braf αλλά πιστεύω ότι όλα τα πράγματα κάνουν τον κύκλο τους και ύστερα κλείνουν. Το wtfact είναι 10 φορές καλύτερο γιατί καταφέρνεις μέσα σε 6 λεπτά να μας μάθεις όσα δεν ασχολήθηκαν να μας μάθουν οι καθηγητές στο σχολείο. Συνέχισε έτσι!!
-
Κάθε βδομάδα αυτά τα 5,6 ή και 7 λεπτά που είναι το επεισόδιο πραγματικά καταλήγω να ψιλό χάνομαι σε σκέψεις. Κι αυτό από μόνο του, κάνει αυτή τη σειρά υπερ επιτυχημένη. Ωραίο το Μπραφ που κάθεστε και λέτε όλοι, αλλά μακάρι να είχαμε ανθρώπους και να μαθαίναμε καθημερινά, αυτά που μας παρουσιάζει ο Μιχάλης.
-
Το αγαπημένο μου μέχρι τώρα. Μπράβο ♥ Μου έλυσες πολλές απορείες που είχα για τους γαλαξίες-αστέρια-σύμπαν! Thank you
-
Τέλειο! Λογική και ευαισθησία, θαυμασμός και απορία, έκπληξη και ευφυΐα. Απλά υπέροχος!!!